Stylizacje małych dziewczynek – małe damy

Czy dzieci także obwiązuje dress code? Styliści, projektanci oraz specjaliści od wizerunku są zdania, że ubieranie się stosownie do okoliczności powinno być zasadą obowiązującą wszystkich członków rodziny bez względu na wiek. I nie chodzi bynajmniej o zaszczepianie w dzieciach umiłowania do uniformizacji.

Chodzi o to, żeby mieć wzgląd na uczucia i potrzeby innych – żeby umieć stosownym strojem pokazać gościom (albo samemu będąc gościem), że zna się zasady savoir vivre’u i bierze pod uwagę fakt, że czas, miejsce i okoliczności wymagają określonego ubioru.

Stylizacje małych dziewczynek to szczególnie wdzięczne pole do popisu, ale, uwaga, łatwo przeszarżować. Nie powinniśmy na siłę szukać najmodniejszych stylizacji, zwłaszcza kierując się wyłącznie ceną i… metką na ubraniu.

Nie jest też w dobrym guście przebieranie małych dziewczynek za dorosłe kobiety. Małe damy mają swój mały dress code, a sukieneczki, płaszczyki czy buty szyte specjalnie z myślą o nich są proste, eleganckie i stonowane.

Informacje wstępne o zasadach ubioru

  • Dorosłym damom przystoi czerń. Małe damy lepiej wyglądają w głębokim granacie i gamie szarości do grafitu włącznie. Czerń powinna być u dużych dam zarezerwowana na specjalne okazje, u małych pojawiać się jako jeden z kolorów dodatkowych – nigdy wiodący.
  • Naprawdę są ubrania, których nie wypada zakładać na określone okazje nawet najmłodszym dzieciom, np. jaskrawe stroje na pogrzeb. Im wcześnie nauczymy dziecko, że hasło „nie wypada” oznacza „szanuję uczucia innych”, tym większe prawdopodobieństwo, że nawet w okresie buntu czasem pomyśli dwa razy, zanim ubierze na pogrzeb coś niestosownego.
  • Małe damy powinny korzystać z dobrodziejstwa całej palety barw. Na mniej oficjalne okazje staramy się ubrać dziecko tak, by pobudzać jego kreatywność oraz pokazywać jakie możliwości kryją się w zestawianiu ze sobą barw, faktur i wzorów.
  • Nie robimy z małych dam słupów reklamowych! Eksponowanie metek, marek, logotypów nie świadczy o niczym poza tym, że rodziców stać na zakup. Zwróćcie uwagę, że słynne marki wcale nie mają tendencji do naszywania swych metek czy logotypów w widocznym miejscu.
  • Liczy się jakość, a nie wydolność portfela rodziców.
  • Nie ubieramy małych dam wyzywająco. W żadnym wypadku nie pozwalamy im na makijaż.
  • To prosta droga do tego, żeby z małej damy zrobić lolitkę – obiekt seksualny.
  • Sami staramy się zawsze ubierać stosownie do okoliczności. Dzieci uczą się przez naśladowanie, a nie przez słuchanie wykładów o stosowności ubioru.

Proponowane stylizacje i pomysły

Ubrania na specjalne okazje powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Perfekcyjny krój i staranne wykończenie gwarantują, że odzież będzie trzymała fason – podobnie jak odziana w nią mała dama.

Najmłodsze damy rewelacyjnie wyglądają w sukienkach z wysokim stanem, marszczeniami przy szyi, bufiastymi rękawami. Wszystkie te zdobienia są bezpretensjonalne, podkreślają dziewczęcy urok i nie ma możliwości, że ubrana w taką sukienkę dziewczynka wyglądała na przestylizowaną.

Biała jak śnieg

Warto podkreślić, że o ile duże damy rzadko pojawiają się w bieli (ślub i…?), o tyle małe mogą to robić bez ograniczeń, choć wiemy dobrze, że biała sukienka jest w zasadzie jednorazowa – na pewno trzeba zabrać ze sobą coś na zmianę. Nigdy jednak biel nie ma takiego uroku, jak na sukience dla kilkulatki.


Sukienka biała dziecięca

Źródło; https://www.bananaz.pl/sukienka-canesu/

Sukienka Arianna Biała

Źródło: https://www.bananaz.pl/sukienka-arianna-biala/

W kolorze atramentu

Granat to kolejny kolor, który czyni ubranie eleganckim. Znienawidzony przez młodzież szkolną, świetnie prezentuje się na małych damach. Nie jest tak poważny i przytłaczający jak czerń, ale jest równie stateczny i odpowiedni na każdą okazję.

A już zupełnie spektakularnym połączeniem jest granat z bielą – ale na zasadzie: biała bluzeczka, granatowa spódniczka. Kiedy oba kolory pojawiają się na jednej sukience, robi się naprawdę interesująco.


Sukienka łaka

Źródło; https://www.bananaz.pl/sukienka-laka/

Na szaro

Doskonałym rozwiązaniem kolorystycznym są szarości: mysie, grafitowe, przełamane brązem i beżem. Stylizacje bazujące na tej gamie kolorów nie są śmiertelnie poważne i łączą w sobie to, co dla małych dam najważniejsze: luz i elegancję.

Projektanci odzieży dla dzieci bardzo często sięgają po bawełnę w melanżowej szarości, która równie dobrze prezentuje się na ubraniach sportowych jak i eleganckich – z naciskiem na elegancję niezobowiązującą.

Szarość można łączyć z czernią – przełamuje jej przytłaczający charakter.


Sukienka z Cekinami

Źródło: https://www.bananaz.pl/sukienka-alisa/

Sukienka

Źródło; https://www.bananaz.pl/sukienka-z-cekinami/

Dodatki

Małe damy, podobnie jak duże, lubią dodatki. Torebki, apaszki i szale, opaski oraz inne akcesoria do włosów. Im mniej strojna sukienka, im mniej wzorzysta, tym więcej możliwości żonglowania dodatkami.

Zdrowe długie włosy małych dam to wdzięczne pole do stylizacji, ale dziewczynki lubią chodzić w rozpuszczonych włosach. Wtedy warto ująć fryzurę w opaskę albo spiąć spinkami z kokardami.

Do sukienki potrzebna też będzie torebka, na przykład taka:


elegancka torebka dziecięca

Źródło: https://www.bananaz.pl/sukienka-z-cekinami/

Małe damy kochają buty

Pamiętajmy jednak, żeby nie dać się namówić kilkulatce na buty na obcasach. Rosnące kości, więzadła i stawy nie mogą być obciążane w ten sposób! Buty na płaskim obcasie, z szerokim noskiem i stabilnym zapiętkiem to odpowiednie obuwie dla małej elegantki.

Oczywiście nie musi być czarne, choć przyznajcie sami, że malutkie czarne lakierki są bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Najważniejsze, żeby buty dobrze trzymały się na stopie i nadawały do… biegania. Wszak nawet najpoważniejsza dorosła okazja i tak zawsze wiąże się z dziecięcymi zabawami – nie można zbyt długo być damą;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *